Osmanlı’nın Son Kilidi Çanakkale 1

Kitabı İnceleyin

OSMANLI’NIN SON KİLİDİ: ÇANAKKALE 1

Osmanlı Devleti, Sultan İkinci Abdülhamîd Han’ın tahtan indirilmesinden sonra kendini büyük bir boşlukta ve ardından da Balkan ve Birinci Dünya savaşlarının batağında bulmuştu. İtilaf Devletleri, yüzlerce gemi ve sömürgelerinden topladıkları yüz binlerce askerden oluşan kuvvetleriyle Osmanlı’nın Son Kilidi Çanakkale’yi geçmek ve payitaht İstanbul’u ele geçirmek için 3 Kasım 1914’te Boğaz’a dayanmıştı. Aylarca süren savaşlarda Osmanlı askerleri, yüreklerindeki vatan sevgisi ve iman gücüyle devletin bu son kilidini açtırmamak için vücutlarını siper ederek Çanakkale’yi düşmana dar etmişlerdi.

1914-1915 yıllarının şartları göz önünde bulundurulduğunda, Osmanlı’nın en zayıf ve en buhranlı devrinde, batının o güne kadar geliştirdiği silah üstünlüğü ile Gelibolu Yarımadası’na saldırmış olmalarına rağmen, zafer nasıl maddi yokluk içinde bulunan tarafa gülmüştür? Bu soruyu savaşı kaybeden taraf yıllardır kendisine sormakta ve mantıklı bir cevap aramaktadır.

Çanakkale Muharebeleri, ateşler arasında bir sarkaç gibi gidip gelen Mehmed’in aklını, idrâkini ve bütün maddî ölçülerini zorlamıştı. Zorlamıştı da o bile, Seyyid gibi, başından geçene inanamamıştı! Bugün bizler için “geçmiş” olan bu harikuladeleri biz nasıl “anladık” diyebiliriz? Anlamak zor Çanakkale’yi; zira Çanakkale yalnız maddeden değil, manadan, hatta daha çok manadan ibarettir!

İşte, Osmanlı’nın Son Kilidi Çanakkale -1 kitabı, Çanakkale’deki cansiperâne mücadeleyi farklı yönleriyle ele alan ve Çanakkale’yi anlamamıza ve anlatmamıza vesile olacak makalelerden meydana geliyor: Çanakkale Denizaltı savaşları, müttefiklerin insanlık ve hukuk dışı davranışları, Çanakkale’nin kilitleri, müttefiklerin Gelibolu’yu tahliye etmeleri, savaştan hatıralar, Çanakkale savaşına katılan generaller, Hamilton’un gördüğü acayip rüya, Çanakkale’de kahramanlık destanları, adım adım Çanakkale gibi daha birçok konuda makalelerden oluşuyor.

Türk ve Dünya tarihinin çok önemli bir dönüm noktası olan Çanakkale savaşlarını anlatan bu kitap her seviyeden okuyucunun anlayacağı şekilde hazırlandı.

Stok Kodu: 27101 01 0139
Kategori:
ISBN

27101 01 0139

Yazar

İncele

https://www.camlicakitap.com/Data/EditorFiles/PDF/9789944905817-Osmanli-nin-Son-Kilidi-canakkale-1.pdf

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Osmanlı’nın Son Kilidi Çanakkale 1” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir