Selçuklular Tarihi – 2

Kitabı İnceleyin

SELÇUKLULAR TARİHİ -2-

(ANADOLU SELÇUKLULARI VE BEYLİKLER)

Türkler tarih boyunca yayıldıkları sahalarda pek çok devlet kurmuşlar, adları değişik olmasına rağmen bu devletler bir devamlılık göstererek bugüne kadar gelmişlerdir. Bu devletlerin en önemlilerinden biri de Büyük Selçuklu Devleti’dir. Bu Türk devletine, hükümdar ailesinin atası olan Selçuk’a nispetle Selçuklular denmiştir.

Oğuzlar, 12’si Bozok, 12’si de Üçok olmak üzere 24 boydan oluşmakta idi. Bu boylardan Kınık koluna mensup olan Selçuklular, Türklerin tarih boyunca kurdukları en mühim devletlerden biridir. Onlar, Büyük Selçuklu Devleti, Anadolu Selçukluları, Kirman Selçukluları, Suriye Selçukluları, Irak Selçukluları gibi birçok devlet kurarak 300 yıl boyunca Ortadoğu’da ve Anadolu’da hâkimiyet sağlamış, Anadolu’nun kapılarını Türklere ve Müslümanlara açarak büyük bir medeniyetin inşasına zemin hazırlamışlardır. Bizansla, Haçlılarla, Moğollarla ve İslamiyet’e zarar veren dâhili ve harici kuvvetlerle mücadeleler ederek hem devletlerini ve hem de Müslümanların himayesini sağlamışlardır.

Günümüzde Selçuklu Tarihi’nin usta kalemlerinden Prof. Dr. Ali Öngül tarafından kaleme alınan iki ciltlik Selçuklular Tarihi setinin 2. cildinde Anadolu Selçukluları ve Selçuklular Devri Anadolu Beylikleri ele alınıyor. Selçukluların tarihine ışık tutan bu çalışma ehemmiyetine binaen gayet gösterişli bir cild ve kaliteli kâğıda basılmıştır. Selçuklu tarihi üzerine araştırmalarda bulunan akademisyenler, araştırmacılar ve tarihini merak edenlerin kütüphanelerinde bulundurmaları gereken çok mühim bir kaynaktır.

Stok Kodu: 27101 01 0153
Kategori:,
ISBN

27101 01 0153

Yazar

İncele

https://www.camlicakitap.com/Data/EditorFiles/pdff/9786055101688-selcuklular-tarihi-2-cilt.pdf

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Selçuklular Tarihi – 2” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir