Bir Şehid Sultan Abdülaziz Han

Kitabı İnceleyin

BİR ŞEHİD SULTAN ABDÜLAZİZ HAN

Otuz ikinci Osmanlı padişahı, doksan altıncı İslam halifesi olan Sultan Abdülaziz Han, 7 Şubat 1830’da doğdu. Küçük yaştan itibaren Arapça ve Farsçayı, dinî ve fennî ilimleri öğrendi. Ata binmeyi, güreş tutmayı, cirit atmayı ve zamanın bütün silahlarını en iyi şekilde kullanmayı öğrendi. Dünya siyaseti ile yakından alakadar oldu. Osmanlı donanmasını dünyanın sayılı donanmalarından biri haline getirdi. Tersanelerde zırhlılar imal ettirdi, tophaneler ve silah imalathaneleri kurdurdu, birçok sahada yenilikler ve gelişmelere imza attı.

Sultan Abdülaziz Han tahta geçtiğinde; Osmanlı eski heybet ve haşmetini hayli kaybetmiş, Tanzimat ile gelen Batılılaşma havası, taklitçilikten öteye gidememiş, çok yönlü bir revizyona girişilmişti. Ancak, devlet ve millet uğruna büyük hizmetlerde bulunmuş Sultan Abdülaziz Han, Osmanlı’nın eski gücüne kavuşmasına mani olmak isteyen yabancı devletlerin de desteğiyle birkaç gafil devlet adamının tertibiyle tahttan indirildi ve ardından yine aynı tertiple 4 Haziran 1876’da şehîd edildi.

Ömer Faruk Yılmaz’ın kaleme aldığı Bir Şehid Sultan Abdülaziz Han kitabı, Osmanlı sultanına yapılan operasyonu ve ardından şehîd edilmesiyle nihayetlenen hain tertip planının perde arkasını konu alıyor. Tarihin unutmayacağı, ibret numunesi olan vahim hadiselerin en mühimlerinden biri olan Sultan Abdülaziz Han’ın tahttan indirilip şehid edilme hadisesi belki de, Osmanlı tarihinin en kanlı tertibi neticesinde ortaya konulan bir zulüm, millî tarihimizin bir dönüm noktasıdır. Birkaç nankör devlet adamının padişahı tahttan indirerek şehid etmelerinden sonra felâketlerin önü alınamayacak, devletin çöküşü Abdülhamid Han’ın dirayetli siyasetiyle bir müddet geciktirilebilse de, engellenemeyecekti.

Her seviyeden okuyucunun ibretle okuyacağı bu eser, bir hakana nasıl kıyıldığını bütün yönleriyle deşifre ediyor. 

Stok Kodu: 27101 01 0023
Kategori:, ,
ISBN

27101 01 0023

Yazar

İncele

https://www.camlicakitap.com/Data/EditorFiles/PDF/9786055331498-Bir-sehid-Sultan-Abdulaziz-Han.pdf

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Bir Şehid Sultan Abdülaziz Han” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir