Bir Şehid Sultan Abdülaziz Han

Bir Şehid Sultan Abdülaziz Han

 

Otuz ikinci Osmanlı padişahı, doksan altıncı İslam halifesi olan Sultan Abdülaziz Han, 7 Şubat 1830’da doğdu. Küçük yaştan itibaren Arapça ve Farsçayı, dinî ve fennî ilimleri öğrendi. Ata binmeyi, güreş tutmayı, cirit atmayı ve zamanın bütün silahlarını en iyi şekilde kullanmayı öğrendi. Dünya siyaseti ile yakından alakadar oldu. Osmanlı donanmasını dünyanın sayılı donanmalarından biri haline getirdi. Tersanelerde zırhlılar imal ettirdi, tophaneler ve silah imalathaneleri kurdurdu, birçok sahada yenilikler ve gelişmelere imza attı.

Sultan Abdülaziz Han tahta geçtiğinde; Osmanlı eski heybet ve haşmetini hayli kaybetmiş, Tanzimat ile gelen Batılılaşma havası, taklitçilikten öteye gidememiş, çok yönlü bir revizyona girişilmişti. Ancak, devlet ve millet uğruna büyük hizmetlerde bulunmuş Sultan Abdülaziz Han, Osmanlı’nın eski gücüne kavuşmasına mani olmak isteyen yabancı devletlerin de desteğiyle birkaç gafil devlet adamının tertibiyle tahttan indirildi ve ardından yine aynı tertiple 4 Haziran 1876’da şehîd edildi.

Ömer Faruk Yılmaz’ın kaleme aldığı Bir Şehid Sultan Abdülaziz Han kitabı, Osmanlı sultanına yapılan operasyonu ve ardından şehîd edilmesiyle nihayetlenen hain tertip planının perde arkasını konu alıyor. Tarihin unutmayacağı, ibret numunesi olan vahim hadiselerin en mühimlerinden biri olan Sultan Abdülaziz Han’ın tahttan indirilip şehid edilme hadisesi belki de, Osmanlı tarihinin en kanlı tertibi neticesinde ortaya konulan bir zulüm, millî tarihimizin bir dönüm noktasıdır. Birkaç nankör devlet adamının padişahı tahttan indirerek şehid etmelerinden sonra felâketlerin önü alınamayacak, devletin çöküşü Abdülhamid Han’ın dirayetli siyasetiyle bir müddet geciktirilebilse de, engellenemeyecekti.

Her seviyeden okuyucunun ibretle okuyacağı bu eser, bir hakana nasıl kıyıldığını bütün yönleriyle deşifre ediyor.

 

Teknik Özellikleri:

Eser: Bir Şehid Sultan Abdülaziz Han

Yazar: Ömer Faruk Yılmaz

Editörler: Osman Doğan – Selman Kılınç

ISBN: 978-605-5331-49-8

Baskı Tarihi: 2012

Sayfa Sayısı: 136

Ebat: 13,5 x 21 cm

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: Kitap Kağıdı (70 gr.)

Anahtar Kelimeler: Sultan Abdülaziz Han, Çerkes Hasan, Hüseyin Avni Paşa

Kategori: Kitap » Tarih » Türk -Osmanlı » Kişiler » Önemli Hadiseler »İncele – Araştırma

ISBN

9786055331498

Yazar

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Bir Şehid Sultan Abdülaziz Han” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir