Bir Osmanlı Maden Müdürünün Kızılırmak Projesi – 1848

Kitabı İnceleyin

BİR OSMANLI MADEN MÜDÜRÜNÜN KIZILIRMAK PROJESİ-1848

Osmanlı Devleti zamanında devletin sınırları içinde bulunan nehirlerle ilgili birçok fikir ve proje üretilmiştir. 16. yüzyılda Sakarya Nehri’ni Sapanca Gölü üzerinden Marmara Denizi’ne; Karadeniz’i Don-Volga üzerinden Hazar Denizi’ne; 19. yüzyılın ilk yarısında Asi Nehri ile Fırat Nehri üzerinden Akdeniz’i Basra Körfezi’ne kanallarla birleştirme fikirleri düşünülmüş, uzun ve kısa vadeli çalışmalar yapılmıştır.

Nitekim, Tanzimat Fermanı’nın ilanından (1839) dokuz sene sonra da 1848’de Gümüşkan (Dink) madenlerinde müdürlük yapan Ahmed Bey tarafından çok detaylı ve geniş bilgileri ihtiva eden bir “Kızılırmak Projesi” hazırlamıştır. Hazırlanan bu rapor incelendiğinde Kızılırmak ve çevresinin ne kadar önemli olduğu bir defa daha gözler önüne serilmektedir.

Osman Doğan ve Ebul Faruk Önal tarafından kaleme alınan Bir Osmanlı Maden Müdürünün Kızılırmak Projesi – 1848 isimli çalışma arşiv vesikaları, fotoğraflar, planlar ve renkli görüntülerle zenginleştirildi. Osmanlı’nın Kızılırmak ve çevresine nasıl ehemmiyet verdiğini gözler önüne seren bu eser, herkesin mutlaka kütüphanesinde bulundurması gereken arşivlik bir çalışmadır.

Stok Kodu: 27101 01 0021
Kategori:,
ISBN

27101 01 0021

Yazar

İncele

https://www.camlicakitap.com/Data/EditorFiles/PDF/9786054421237-Bir-Osmanli-Maden-Mudurunun-Kizilirmak-Projesi(kk).pdf

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Bir Osmanlı Maden Müdürünün Kızılırmak Projesi – 1848” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir