Sultan Dördüncü Murad’ın Hattı Hümayunları

Kitabı İnceleyin

SULTAN DÖRDÜNCÜ MURAD’IN HATT-I HÜMAYUNLARI

SUVER-İ HUTUT-I HÜMAYUN

Hatt-ı Hümâyûn; umumiyetle padişahların el yazılarına verilen isim olup, padişahların yazılı emirleri manasında kullanılmaktadır. Hatt-ı Hümâyûnlar sadrazamların tahrirî olarak ve kısaca arz ettikleri meseleler dolayısıyla telhis denilen kâğıdın üzerine yazıldığı gibi, doğrudan doğruya da sâdır olurdu. Bu ikincisine beyaz üzerine Hatt-ı Hümayûn denilirdi.

Önder Bayır tarafından yayına hazırlanan Suver-i Hutût-ı Hümâyûn isimli bu eser, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi, Türkçe Yazmalar kısmı 6110 numarada kayıtlıdır. 216 varaktan müteşekkil bu mecmuada 319 adet Hatt-ı Hümâyûn yer almaktadır. Bu eser Dördüncü Murad Han’ın emirlerinin yer aldığı Hatt-ı Hümâyûn suretlerinin toplanmasıyla hazırlanmış bir mecmuadır. Kapağında rastlanılan şerhe göre bu mecmuayı Beğlikçi-i Divan Mehmed Raşid ile sabık Rumeli Kazaskeri Mehmed Arif Bey hazırlamıştır.

Mecmuada yer alan Hatt-ı Hümayunlar, Osmanlı Devleti’nin o zamanki siyasi ve ictimai yapısını göstermesi bakımından oldukça ehemmiyetlidir. Devleti meşgul eden hemen her siyasi mevzuda Hatt-ı Hümâyûn bulunmaktadır. Bu hatlar, muhteviyatına göre bir araya getirilmiş; bunlar da kendi içinde kronolojik sıraya konulmuştur.

Sultan Dördüncü Murad’ın Hatt-ı Hümâyûnlarında oldukça sade bir ifade kendini gösterdiği gibi, metinler içerisinde eski Anadolu Türkçesi’nde kullanılan pek çok kelime de yer almaktadır.

Çamlıca Basım Yayın tarafından ehemmiyetine binaen gayet gösterişli bir cild ve kaliteli kâğıda basılan kitap, Osmanlı tarihi üzerine araştırmalarda bulunan akademisyenler, araştırmacılar ve tarihini merak edenlerin kütüphanelerinde bulundurmaları gereken kaynak bir eserdir.

Stok Kodu: 27101 01 0170
Kategori:
ISBN

27101 01 0170

Yazar

İncele

https://www.camlicakitap.com/Data/EditorFiles/pdff/9786055101824-sultan-dorduncu-muradin-hatti-humayunlari.pdf

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Sultan Dördüncü Murad’ın Hattı Hümayunları” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir