Ayine-i Derun [Osmanlı’ya Devlet Adamı Yetiştiren Mektep: Enderûn-ı Hümâyûn]

Enderunlu Abdüllatif Efendi’nin Âyîne-i Derûn isimli eseri Osmanlı Devleti’nin idarî ve askerî kadrolarında istihdam edilen kişilerin eğitim gördüğü Enderûn-ı Hümâyûn mektebini çeşitli yönleriyle ele alıyor.

Kitabı İnceleyin

ÂYÎNE-İ DERÛN: (OSMANLI’YA DEVLET ADAMI YETİŞTİREN MEKTEP: ENDERUN-I HÜMÂYÛN)

Enderûn-ı Hümâyûn, Osmanlı Devleti’nin en önemli müesseselerinden biridir. Bu mektebin mezunları idarî ve askerî sınıflar gibi devlet kadrolarında stratejik makamlarda istihdam ediliyordu. Bu nedenle mektebin Topkapı Sarayı içerisinde olmasına dikkat edilmiş ve talebelerin göz önünde olduklarını unutmamaları ve ona göre hareket etmeleri kendilerine tembih edilmiştir. Bunun neticesinde de payitahta en uzak coğrafyalarda bile devlete hizmet eden yöneticilerden merkeze en üst düzeyde bağlılık ve itaat söz konusu olmuştur.

Enderunlu Abdüllatif Efendi’nin Âyîne-i Derûn isimli eseri Osmanlı Devleti’nin idarî ve askerî kadrolarında istihdam edilen kişilerin eğitim gördüğü Enderûn-ı Hümâyûn mektebini çeşitli yönleriyle ele alıyor. Eserde, buranın sıradan bir mekteb olmadığı, bir manada seçkinler mektebi olarak ifade edilebilecek bir tarzda te’sis edildiği, buraya gelen akıllı ve çalışkan talebenin iyi bir eğitim sonrasında neler yapabileceklerini ortaya koyuyor.

Ahmet Köç tarafından yayına hazırlanan Âyîne-i Derûn: (Osmanlı’ya Devlet Adamı Yetiştiren Mektep: Enderûn-ı Hümayûn) isimli eser, ehemmiyetine binaen gayet gösterişli bir cild ve kaliteli kâğıda basılmış olup, Osmanlı tarihi üzerine araştırmalarda bulunan akademisyenler, araştırmacılar ve tarihini merak edenlerin kütüphanelerinde bulundurmaları gereken kaynak bir eserdir. Tıpkıbasımıyla beraber yayınlanan bu çalışmayla Enderûn-ı Hümâyûn’un bir devre damgasını nasıl vurduğunu göreceksiniz.

Stok Kodu: 27101 01 0010
Kategori:, ,
ISBN

27101 01 0010

Yazar

İncele

https://www.camlicakitap.com/Data/EditorFiles/pdff/9786055331764-ayinei-derun.pdf

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Ayine-i Derun [Osmanlı’ya Devlet Adamı Yetiştiren Mektep: Enderûn-ı Hümâyûn]” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir