Askerî Kaynaklar Işığında Destanlaşan Kahramanlıklar

Askerî Kaynaklar Işığında Destanlaşan Kahramanlıklar isimli bu çalışma, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhtelif birimleri tarafından yayınlanan kitap ve mecmualardan derlenmiş hatıralardan meydana gelmektedir. Bu hatıralar, bizzat muharebelere katılan subay, astsubay ve eratın anlattıkları, onlardan dinleyen asker şahısların aktardıklarından derlenmiştir.

Kitabı İnceleyin

ASKERÎ KAYNAKLAR IŞIĞINDA DESTANLAŞAN KAHRAMANLIKLAR

Birinci Dünya Harbi ve Millî Mücadele içerisinde meydana gelen muharebelerin hem dünya, hem de tarihimiz bakımından ayrı bir ehemmiyeti vardır. İslâm dünyasının tek lideri Osmanlıları emperyalist düşüncelerle yok etmek ve onun himaye ettiği toprakları ve bilhassa başşehrini, hilâfet merkezini ele geçirmek için saldıran müttefikler ummadıkları bir direnişle karşılaştılar. Gerçekten de böyle bir müdafaa ile karşılaşacaklarını sanmıyorlardı. Ancak evdeki hesapları cephelerde gördükleri büyük bir direnç karşısında bozulmuştu. Zira Müslümanlar “vatan sevgisi imandandır” düsturu ile hareket etmiş ve gereğini de yerine getirmişlerdi.

Savaşlar sırasında meydana geldiği anlatılan bazı hadiseler, sonradan üzerinde düşünüldüğü zaman imkânsız gibi gözükebilir. Ama gerçekten de anlatılanlar olmuştur. İşte bu ve benzeri hadiseler, milletlerin tarihine birer destan gibi akseder. Menkıbe, destan, kahramanlık destanı gibi isimler verdiğimiz bu vakalar, milletlerin tarihinde gelecek nesillerin eğitiminde paha biçilmez değerdedir.

Askerî Kaynaklar Işığında Destanlaşan Kahramanlıklar isimli bu çalışma, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhtelif birimleri tarafından yayınlanan kitap ve mecmualardan derlenmiş hatıralardan meydana gelmektedir. Bu hatıralar, bizzat muharebelere katılan subay, astsubay ve eratın anlattıkları, onlardan dinleyen asker şahısların aktardıklarından derlenmiştir. Kitapların yayınlandığı tarihler dikkate alınırsa, o tarihte savaşa katılan gazilerin çoğu hayattadır. Yaşadıkları hadiseler, karşılaştıkları kahramanlar ve onların kahramanlıkları hafızalarında taptazedir. İşte bu kimselerin anlattıklarının derlendiği bu kitaplar en doğru bilgileri ihtiva etmektedir. Bu vatan müdafaası öyle kolay olmadı; unutulmuş ya da unutulamaya yüz tutmuş binlerce kahramanımızın canlarıyla ve kanlarıyla oldu. Bizler de onları ve onların hatıralarını unutmayarak tarihten ders ve ibret çıkarmalıyız.

Prof. Dr. Hamit Pehlivanlı tarafından her seviyeden okuyucunun istifade edebileceği şekilde hazırlanan bu eser, bugün refah ve huzur içinde yaşayan nesillerin bugünlerini o günün kahramanlarına borçlu olduklarını her vesileyle hatırlamasına vesile olacaktır.

Stok Kodu: 27101 01 0041
Kategori:
ISBN

27101 01 0041

Yazar

İncele

https://www.camlicakitap.com/Data/EditorFiles/PDF/9786054421183-Destanlasan-Kahramanliklar.pdf

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Askerî Kaynaklar Işığında Destanlaşan Kahramanlıklar” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir