Macaristan Budin’de Gül Baba Tekkesi ve Türbesi

Kitabı İnceleyin

MACARİSTAN BUDİN’DE GÜL BABA TEKKESİ VE TÜRBESİ

Macaristan Budin’de türbesi bulunan meşhur Türk mücâhidi ve dervişi hakkındaki ilk bilgiler Evliya Çelebi’dendir. Çelebi’nin naklettiğine göre Gül Baba, Merzifonlu bir Bektaşi dervişidir. Evliya Çelebi, elinde büyük bir kılıçla savaşlara katılan Gül Baba’ya bu lakabın verilmesine, külahında daima bir gül taşımasının sebep olduğunu da belirtmiştir.

Gül Baba, Fatih Sultan Mehmed devrinden Kanunî Sultan Süleyman devrine kadar birçok gazâlarda bulunmuş, Budin’in fethine katılmış ve bu sırada şehid düşmüştür. O zaman Rumeli Kazaskeri olan Ebussuud Efendi, 2 Eylül 1541 tarihinde cenaze namazını kıldırmış, bu namazda Kanunî Sultan Süleyman ve yüz bini aşkın bir cemaat hazır bulunmuştur. Günümüzde Orta Avrupa’da Osmanlı kültürünün çok önemli bir temsilcisi olan Gül Baba ve türbesi 15. asırdan günümüze kadar taşıdığı tarihiyle ayrıca önemlidir.

Mehmet Emin Yılmaz tarafından kaleme alınan Macaristan Budin’de Gül Baba Tekkesi ve Türbesi isimli çalışma arşiv vesikaları, fotoğraflar, planlar ve renkli görüntülerle zenginleştirildi. Osmanlı’nın Macaristan’a nasıl ehemmiyet verdiğini gözler önüne seren bu eser, herkesin mutlaka okuması ve kütüphanesinde bulundurması gereken arşivlik bir çalışmadır.

Stok Kodu: 27101 01 0056
Kategori:,
ISBN

27101 01 0056

Yazar

İncele

https://www.camlicakitap.com/Data/EditorFiles/PDF/9786055331825-Gul-Baba-Tekkesi-Ve-Turbesi(Ciltli).pdf

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Macaristan Budin’de Gül Baba Tekkesi ve Türbesi” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir