Kemal Reis ve Baba Oruç

Kemal Reis ve Baba Oruç

 

Tarihimizin belki de en çok ihmal edilen ve en az bilinen sahalarından biri de denizcilik tarihimizdir. Bu boşluğu doldurma adına Osmanlı’nın son devrinde yetişen bahriye subayı, yazar ve deniz tarihçisi Ali Rıza Seyfi (1880-1958) tarafından kaleme alınan Kemal Reis ve Baba Oruç ilk defa Osmanlıca olarak 1909’da İstanbul’da basılır.

Kahramanlarımızdan biri, Sultan İkinci Bayezid devrinin en büyük denizcisi, Osmanlı donanmasının resmî değilse de manevî kumandanı, Burak Reis’in arkadaşı, Pirî Reis’in amcası Kemal Reis; diğeri Barbaros isminin asıl sahibi, Hayreddin Paşa’nın ağabeyi, İspanyolların ve bütün Avrupalıların korkulu rüyası, Cezayir ülkesinin sultanı Oruç Reis nâm-ı diğer Baba Oruç…

İşte, Kemal Reis ve Baba Oruç, birbirinden farklı iki kitabı, birbirinden farklı tarzda, aynı eserin içinde okuyucuyla buluşturuyor. Birçok orijinal bilgilerle tezyin edilen çalışma iki büyük Osmanlı denizcisinin hayatlarını aktarırken kuru biyografi vermek yerine zaman zaman hikâye tadında sürükleyiciyi üsluba dönüşerek devam ediyor.

Selman Soydemir tarafından yayına hazırlanan çalışma, daha geniş kesimlerin istifade etmesi maksadıyla sadeleştirildi ve resim, fotoğraf, gravür, harita gibi görüntülü malzemelerle desteklendi.

 

Teknik Özellikleri:

Eser: Kemal Reis ve Baba Oruç

Yazar: Ali Rıza Seyfi

Hazırlayan: Selman Soydemir

Editörler: Osman Doğan

ISBN: 978-605-5331-41-2

Baskı Tarihi: 2012

Sayfa Sayısı: 88

Ebat: 13,5 x 21 cm

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: Kitap Kağıdı (70 gr.)

Anahtar Kelimeler: Kemal Reis, Baba Oruç, Ali Rıza Seyfi

Kategori: Kitap » Tarih » Türk -Osmanlı » Denizcilik » Roman-Hikaye » İnceleme-Araştırma

ISBN

9786055331412

Yazar

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Kemal Reis ve Baba Oruç” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir