Yavuz Sultan Selim Han

Kitabı İnceleyin

YAVUZ SULTAN SELİM HAN

İbn-i Kemal’in ifadeleriyle Yavuz Sultan Selim ikindi güneşi gibiydi; vakti kısa, gölgesi uzun. Sultanlar taç ve tahtlarıyla iftihar ederdi, taç ve taht ise Yavuz’la. O, Çaldıran’da Şah İsmail’i mağlup ederek Şiilik tehlikesini bertaraf etmiş, Mercidâbık ve Ridâniye zaferleriyle Mısır’a hâkim ve Hâdimü’l-Haremeyni’ş-Şerifeyn olmuştu. Hatta fetihten sonra kılınan ilk Cuma’nın hutbesinde, emri üzre ismi bu unvanla anıldığı sırada başından saltanat kavuğunu çıkarmış, altındaki seccadeyi bertaraf ederek toprak üzerinde şükür secdesine varmış, gözyaşı dökmüştü.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) Hırka-i Saadetini ve sair mukaddes emanetleri, onca güzel vasfına hilafet merkezliğini de ekleyen İstanbul’a getirten o idi. Yine o, padişahların imrendiği bir padişahtı. Sahip olduğu yüksek maneviyatla 8 seneye sığdırdığı işler muazzamdı. Gayesi ve hedefi tekti: Allah’ın rızasını kazanmak ve Müslümanları tek bir vücut haline getirmek. Yavuz Selim Han bu maksadı uğruna çok sıkıntılar göğüsledi, nice fedakârlıklara katlandı. Öyle ki nakkaşlar, Yavuz’un minyatürlerine bile aksettirdiler ondaki hüznü. Aynı zamanda Selîmî mahlaslı, divan sahibi bir şair olan Yavuz Sultan Selim hakkındaki literatür bir hayli geniştir.

Osmanlı’nın son devri müverrihlerinden Namık Kemal’in Evrâk-ı Perişan isimli kitabının üçüncü kısmı olan Yavuz Sultan Selim Han’ın hayatı Kemal Erkan tarafından her seviyeden okuyucunun istifade edebileceği şekilde hazırlandı. Eserde, doğumundan vefatına Yavuz Sultan Selim Han’ın hayatının her safhası edebi bir üslupla ele alınıyor. Selim Han hakkında ciltler dolusu kitap yazılsa yeridir ama Namık Kemal’in şu küçük hacimli kitabı ile onu kısaca bir hatırlamak ve okuyanlara da hatırlatmak istedik. Umarız ki Yavuz Sultan Selim nokta-i nazarında bütün Osmanlı padişahlarını anlamakta bize bir kapı aralar.

Stok Kodu: 27101 01 0284
Kategori:
ISBN

27101 01 0284

Yazar

İncele

https://www.camlicakitap.com/Data/EditorFiles/PDF/9786055101510-Yavuz-Sultan-Selim.pdf

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Yavuz Sultan Selim Han” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir