Son Devir Osmanlı Hastahaneleri

Kitabı İnceleyin


SON DEVİR OSMANLI HASTAHANELERİ (FOTOĞRAF VE PLANLAR)

 

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi;

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman Han

 

Bu albüm, son iki asrında Osmanlı Devleti’nin insan sağlığına verdiği ehemmiyeti gösteren ve sağlık teşkîlâtının muâsır bir seviyeye çıkarılması için memleket sathında açılan hastahaneleri mevzu edinen, seçme fotoğraf ve planlardan müteşekkil bir çalışmadır. Bu eserde üç kıtaya yayılan Osmanlı hastahaneleri İstanbul Hastahaneleri, Anadolu Hastahaneleri, Rumeli Hastahaneleri, Ortadoğu, Arabistan ve Kuzey Afrika Hastahaneleri olmak üzere dört kısımda gösterilmiştir.

Bu prestij albüm çalışması ile Osmanlı Devleti’nin üç kıtada bütün tebaasına sunduğu sağlık hizmetlerini fotoğraf ve planlarla müşahede edeceğiz. Zira, fotoğraf ve planlar, tarihimizin en mühim kaynakları arasındadır. Hiçbir yazı, tarihi bir gerçeği fotoğraf kadar açık ve net ifade edemez.

Osman Doğan tarafından hazırlanan Son Devir Osmanlı Hastahaneleri, Fotoğraf ve Planlar, isimli prestij albüm çalışmasıyla, günümüze pek azı ulaşabilmiş ve adeta unutulmaya yüz tutmuş hastaneleri, fotoğraf ve planları vesilesiyle tekrar hatırlamış oluyoruz. 

Stok Kodu: 27101 01 0112
Kategori:
ISBN

27101 01 0112

Yazar

İncele

https://www.camlicakitap.com/Data/EditorFiles/pdff/9789944905411-osmanli-hastahaneleri.pdf

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Son Devir Osmanlı Hastahaneleri” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir