Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın Hayır Eserleri

Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın Hayır Eserleri kitabımız, 1876-1900 yılları arasında kendi şahsî hazinesinden sarf ederek yapmış olduğu hayırların listesinin transkribe edilmesiyle meydana gelmiştir.

Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın Hayır Eserleri

 

Sultan İkinci Abdülhamid Han, Osmanlı sultanları içinde ayrı bir mevkiye sahiptir. Sultanın otuz üç yıllık idaresi devrinde Osmanlı ülkesinde yaptığı çalışmalar, onun memleketin memuriyeti için ne kadar gayret gösterdiğini ispat eder.

Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın Hayır Eserleri, 1876-1900 yılları arasında kendi şahsî hazinesinden ve bu hazinenin gelirlerinden sarf ederek yapmış olduğu hayırların listesinin transkribe edilmesiyle meydana gelmiştir. Bu eser incelendiğinde padişahın Osmanlı ülkesine hizmet götürmek için elinden gelen gayreti sarf ettiği görülmektedir. Yaptırdığı camiler, mektepler, hastaneler, kütüphaneler, köprüler, çeşmeler ve Osmanlı ülkesini baştan aşağı dolaşan demir yolu ağı, memleketi kalkındırmak için giriştiği faaliyetlerden sadece birkaçıdır. Bugün var olan birçok müessesenin temelinde de yine onu görmekteyiz.

Çamlıca Basım Yayın tarafından yayınlanan Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın Hayır Eserleri isimli kitap hayırsever padişah İkinci Abdülhamid Han’ın kendi şahsi imkanlarıyla yaptığı hizmetlerin daha iyi anlaşılması ümidiyle hazırlandı.

 

Teknik Özellikleri:

Eser: Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın Hayır Eserleri

Hazırlayanlar: Ebul Faruk Önal – Sabit Bekçi

ISBN: 978-9944-905-11-4

Baskı Tarihi: 2006

Sayfa Sayısı: 176

Ebat: 13,5 x 21 cm

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: Kitap Kağıdı (70 gr.)

Anahtar Kelimeler: Sultan İkinci Abdülhamid Han, Osmanlı Tarihi.

Kategori: Kitap » Tarih » Türk -Osmanlı » Kişiler » İnceleme-Araştırma.

Stok Kodu: 27101 01 0176
,
ISBN

9789944905114

Yazar

testing

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın Hayır Eserleri” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir