Osmanlı Tarihi 1

Osmanlı Tarihi 1

Şüphesiz ki Devlet-i Aliyye-i Osmâniye, dünya tarihindeki en büyük devletlerden biridir ve aynı zamanda muazzam bir medeniyetin de kurucusu ve en mühim temsilcisidir. Osmanlı’yı bilmek, siyasi ve askerî tarihinin yanında, içtimâî, iktisâdî, hukûkî, idârî teşkilâtını; din, tasavvuf, maârif ve fikir hayatının hususiyetlerini; ezcümle yeterli seviyede kültür ve medeniyet tarihini bilmekle mümkün olur. Bugün, bir zamanlar Osmanlı’nın hüküm sürdüğü topraklar üzerinde, kırk beş ayrı ülke vardır ve bu ülkelerde dört yüz milyondan fazla insan yaşadığını düşünürsek Osmanlılar hakkında bilinenlerin, bilinmesi gerekenler yanında çok az olduğunu görürüz.

Ömer Faruk Yılmaz tarafından kaleme alınan ve tamamı altı cilt olarak yayınlanan Osman Gâzî’den Sultan Vahîdüddîn Han’a Osmanlı Tarihi adlı eserin 1. cildinde Anadolu Selçuklu Devleti tarihinin kısa bir hülâsası, Moğol istilası ile başlayan beylikler devri ve Osmanlı Beyliği’nin kuruluşunu hazırlayan sebepler ve Ertuğrul Gâzi devri anlatılıyor. Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve devlete de ismini veren ilk hükümdar Osman Gazi’den Sultan İkinci Mehmed’i “fâtih” yapan İstanbul’un fethi de dâhil olmak üzere, bu zamana kadar geçen yedi padişah devrinin siyasi, sosyal, askeri ve iktisadi durumu; başta padişahlar ve valide sultanlar olmak üzere hanedan mensuplarının ve bazı mühim devlet erkânının hayatları, şahsiyetleri, hizmetleri ve hayrâtı; yabancı devletlerle olan münâsebetler ve teşkilat tarihi mevzuları gibi birçok mevzû ele alınıyor.

Osmanlı Devleti’nin tarihî, idarî, hukukî, sosyal, iktisadî, dinî ve kültürel yapısı, mimarî ve sanat eserlerinin ele alındığı çalışmada metin, anlatılan hâdiselerle mütenasip tarihi menkıbelerle süslenmiş, kuru ve sıkıcı bir anlatımdan uzak sade bir dil kullanılmıştır. Vekâyinameler, arşiv vesikaları, gravürler, resimler, fotoğraflar ve haritalarla daha da zenginleştirilen çalışma ehemmiyetine binaen büyük boyda basılmış, sert kapak içinde muhafazaya alınmıştır.

Çamlıca Basım Yayın tarafından her seviyeden okuyucunun alakasına sunulan bu çalışma Osmanlı tarihini merak edenlerin kütüphanelerinde bulundurması gereken evladiyelik bir eserdir.

Bu muazzam çalışma ile tarihimize ve dolayısıyla İslam tarihine yön veren ecdadımız Osmanlıların tarihini severek okuyacak, anlayacak ve onların hatıralarını yâd etmiş olacaksınız.

 

Teknik Özellikleri:

Eser: Osman Gâzi’den Sultan Vahîdüddîn Han’a Osmanlı Tarihi 1

Yazar: Ömer Faruk Yılmaz

Editör: Selman Soydemir

ISBN: 975-9018-00-4

Baskı Tarihi: 2005

Sayfa Sayısı: 576

Ebat: 16 x 23 cm

Cilt Tipi: Sert Kapak

Kağıt Bilgisi: 1. Hamur Kağıt (70 gr.)

Anahtar Kelimeler: Ömer Faruk Yılmaz, Osmanlılar, Devlet-i Aliyye

Kategori: Kitap » Tarih » Türk Tarihi » Osmanlı Tarihi » Siyasi Tarih » İnceleme Araştırma

Stok Kodu: 27101 01 0123
,
ISBN

9789759018009

Yazar

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Osmanlı Tarihi 1” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir