Osmanlı Tarihi 1

Kitabı İnceleyin

OSMAN GÂZİ’DEN SULTAN VAHÎDÜDDÎN HAN’A OSMANLI TARİHİ 1

Bugün, bir zamanlar Osmanlı’nın hüküm sürdüğü topraklar üzerinde, kırk beş ayrı ülke vardır ve bu ülkelerde dört yüz milyondan fazla insan yaşadığını düşünürsek Osmanlılar hakkında bilinenlerin, bilinmesi gerekenler yanında çok az olduğunu görürüz.

Osmanlı’yı bilmek, siyasi ve askerî tarihinin yanında, içtimâî, iktisâdî, hukûkî, idârî teşkilâtını; din, tasavvuf, maârif ve fikir hayatının hususiyetlerini; kısaca yeterli seviyede kültür ve medeniyet tarihini bilmekle mümkün olur.

Ömer Faruk Yılmaz tarafından kaleme alınan ve tamamı altı cilt olarak yayınlanan Osman Gâzî’den Sultan Vahîdüddîn Han’a Osmanlı Tarihi adlı eserin 1. cildinde Anadolu Selçuklu Devleti tarihinin kısa bir hülâsası, Moğol istilası ile başlayan beylikler devri ve Osmanlı Beyliği’nin kuruluşunu hazırlayan sebepler ve Ertuğrul Gâzi devri anlatılıyor. Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve devlete de ismini veren ilk hükümdar Osman Gazi’den Sultan İkinci Mehmed’i “fâtih” yapan İstanbul’un fethi de dâhil olmak üzere, bu zamana kadar geçen yedi padişah devrinin siyasi, sosyal, askeri ve iktisadi durumu; başta padişahlar ve valide sultanlar olmak üzere hanedan mensuplarının ve bazı mühim devlet erkânının hayatları, şahsiyetleri, hizmetleri ve hayrâtı; yabancı devletlerle olan münâsebetler ve teşkilat tarihi mevzuları gibi birçok mevzû ele alınıyor.

Üslup olarak anlatılan hâdiselere uygun tarihi menkıbelerle süslenmiş, kuru ve sıkıcı bir anlatımdan uzak sade bir dil kullanılmıştır. Vekâyinameler, arşiv vesikaları, gravürler, resimler, fotoğraflar ve haritalarla daha da zenginleştirilen çalışma ehemmiyetine binaen büyük boyda basılmış, sert kapak içinde muhafazaya alınmıştır.

Çamlıca Basım Yayın tarafından her seviyeden okuyucunun alakasına sunulan bu çalışma Osmanlı tarihini merak edenlerin kütüphanelerinde bulundurması gereken evladiyelik bir eserdir.

Bu çalışma ile tarihimize ve dolayısıyla İslam tarihine yön veren ecdadımız Osmanlıların tarihini severek okuyacak, anlayacak ve onların hatıralarını yâd etmiş olacaksınız.

Stok Kodu: 27101 01 0123
Kategori:,
ISBN

27101 01 0123

Yazar

İncele

https://www.camlicakitap.com/Data/EditorFiles/PDF/9789759018009-Osmanli-Tarihi-Cilt-1.pdf

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Osmanlı Tarihi 1” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir