Bir Cihan Devletinin Tasfiyesi

Bir Cihan Devletinin Tasfiyesi

Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın tahttan indirilmesinden sonraki siyasî gelişmeler, Yıldız Sarayı’ndaki tasfiye faaliyetlerinin başlamasına sebep olmuştur. Bunun için Yıldız Sarayı’nda tasfiye amacıyla bir komisyon kurulmuştur.

Yıldız Sarayı Müzesi’nde gerçekleştirilen tasfiye faaliyetlerinin önemli bir belgesi olan ve elimizdeki çalışmanın konusunu oluşturan Yıldız Sarayı Müzesi Tasfiye Komisyonu’na ait bu defter, Sultan İkinci Abdülhamid’in sanat anlayışını gösteren karineler içermekle birlikte, Osmanlı kültür ve medeniyeti ile ilgilenenler için de önemli bir kaynak özelliği taşımaktadır. Bunun yanında defter, Osmanlı müzecilik tarihi bakımından da göz ardı edilemez bir değere sahiptir.

Bu bağlamda, defterin neşrinin yanı sıra yapılan detaylı indeks çalışmasının bu amaca hizmet ettiğini ve defterde karışık bir şekilde kayda geçirilen objelere daha derinlemesine bir yaklaşım sağlayacağını da hatırlatmak isteriz. Bu indeks çalışmasıyla, defterde yer alan objeler sadece adlarıyla ele alınmamış, kendilerini oluşturan fizikî özellikleri de dikkate alınarak oldukça kapsamlı bir çalışma ortaya konulmuştur.

Stok Kodu: 27101 01 0018
Kategori:
ISBN

9789944905978

Yazar

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Bir Cihan Devletinin Tasfiyesi” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir