Afrika Sahra-yı Kebiri’nde Seyahat

Afrika Sahra-yı Kebiri’nde Seyahat

 

Sultan İkinci Abdülhamid Han devrinden günümüze intikal eden pek çok rapor ve seyahatname bulunuyor. Bunlar, bize özellikle belli bir coğrafyanın ve orada yaşayan insanların gündelik hayatlarını, âdetlerini, inanışlarını ve bölgenin stratejik konumunu anlatan, alınması gereken askeri ve siyasi tedbirleri belirten kaynak metinlerdir.

Sultan İkinci Abdülhamid Han devri devlet adamlarından Sâdık el-Müeyyed tarafından yazılan Afrika Sahra-yı Kebiri’nde Seyahat  (Bir Osmanlı Zabitinin Büyük Sahrâ’da Seyahati) isimli kitap, Kuzey Afrika’nın Bingazi bölgesi ile burada yaşayan Senûsi hareketinin lideri Muhammed es-Senûsî ve müntesipleri hakkında geniş bilgiler veren mühim bir seyahatnâmedir.

Osmanlıca aslından transkripsiyonu yapılan kitap, Sâdık el-Müeyyed’in etkileyici ve sürükleyici anlatımı ile herkes ve hususiyle Osmanlı’nın son devri üzerine araştırma yapanlar için vazgeçilmez bir kaynak hüviyetindedir. Bu eser, sadece bölgedeki Osmanlı yönetimini ve meselelerini değil, Büyük Sahra çöllerinde aylar süren seyahatlerin gizemini, çöl insanının hayat standartlarını da ortaya çıkarmakta ve yakın tarihimizin bilinmeyen bir yönüne ışık tutmaktadır.

 

Teknik Özellikleri:

Eser: Afrika Sahra-yı Kebiri’nde Seyahat  (Bir Osmanlı Zabitinin Büyük Sahrâ’da Seyahati)

Yazar: Sâdık el-Müeyyed

Hazırlayanlar: H. Bostan – N. Omaç

Sunuş ve Giriş: Prof. Dr. İdris Bostan

Editör: Selman Soydemir

ISBN: 978-9944-905-58-9

Baskı Tarihi: 2008

Sayfa Sayısı: 256

Ebat: 13,5 x 21 cm

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: Kitap Kağıdı (70 gr.)

Anahtar Kelimeler: Sâdık el-Müeyyed, Osmanlı Tarihi, İdris Bostan, Sultan İkinci Abdülhamid Han, Büyük Sahra, Sahrâ-yı Kebîr

Kategori: Kitap » Tarih » Türk -Osmanlı » Kişiler » Seyahatname » Bölgeler » İnceleme-Araştırma.

Stok Kodu: 27101 01 0006
Kategori:
ISBN

9789944905589

Yazar

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

“Afrika Sahra-yı Kebiri’nde Seyahat” için İlk Yorum Yazan Siz Olun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir